Dva zajímavé knižní tituly z období druhé světové války

Druhá světová válka je tak silným okamžikem dějin, že dodnes přitahuje pozornost i těch, kteří se o dějiny vůbec nezajímají. I ve světě literatury se najde spousta autorů (a především čtenářů), kteří si toto temné období rádo připomíná. A není v tom nic morbidního – vždyť kdo nezná své dějiny, je nucen k tomu, aby je opakoval. Titulů, které druhou světovou válku zpracovávají, je mnoho. Tip na dva z nich, které jsou velmi dobré, přinášejí následující řádky.

osvětim polsko

Smrt je mým řemeslem

Robert Merle není příliš známý autor. Nicméně jedna z jeho knih je světovým bestsellerem. Kniha je psána formou deníku vzorného nacisty Langa, který se postupem času díky své schopnosti analytického a čistě praktického myšlení a poslouchání rozkazů do detailu vypracuje na vedoucího koncentračního tábora. Je navíc pověřen úkolem vymyslet konečné řešení tzv. Židovské otázky. A řešení skutečně nalézá – plynové komory a spalovací pece. Kniha je napsána podle skutečného deníku jednoho z nejvyšších nacistických pohlavárů, vedoucího koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim Rudolfa Hoesse. Příběh změny obyčejného člověka v cynickou zrůdu plnící rozkazy je mistrovským dílem.
saint malo

Jsou hvězdy, které nevidíme

Silný příběh inspirovaný skutečnou událostí se odehrává v několika časových rovinách. V každé z nich se, zprvu na přeskáčku, seznamujeme s životem hlavních postav. Jednou z nich je slepá francouzská dívka, druhou mladý německý voják. Děj se odehrává střídavě na různých úsecích německé válečné fronty v Evropě a ve městě Saint Malo – přístavní pevnosti ve Francii. Mladá dívka se ve městě ukrývá před nacistickým důstojníkem, který se snaží ukořistit vzácný artefakt. Mladý německý voják je radiovým specialistou. Obě příběhové linie (německý voják a francouzské děvče) se postupně přibližují. Až jednoho dne přijede voják do Saint Malo, kde shodou okolností zachytí radiové vysílání – volání o pomoc mladé ženy ve francouzštině. Příběhy se protnou v okamžiku, kdy toto volání lokalizuje a vydá se dívce na pomoc. Ta, slepá, bojuje o život, jelikož je dostižena chtivým nacistickým důstojníkem. Mladý voják jej přemůže. A protože se válka nachýlila ke konci, může dojít k happyendu.