Elektrický pomocník

Dnes je opět v módě Znovu se začal do našich domácností vracet. Vděčí za to elektrické energii, kterou jsou moderní modely poháněny. Šikovný pomocník je vybaven novými technologiemi, které práci značně usnadní. Umí toho opravdu hodně a práci ním zvládne i švadlenka, která je úplnou začátečnicí. Jak vybírat ze široké nabídky nových elektrických modelů? Který je ten pravý pro naši domácnost a naši práci i zábavu při tvoření nových modelů oblečení a bytových doplňků? Máme pár tipů.
švadlena a šicí stroj.jpg
Proč ho mít doma po ruce
Ne tak často jako v minulosti, ale i v dnešní době potřebujeme čas od času něco látkového přišít, zkrátit, opravit. Zašít třeba něco roztrženého, vyměnit rozbitý zip, zkrátit závěsy. Navíc je to potřeba nejlépe ihned. Nechceme s tím hned běhat za odborníky v oboru a čekat. Troufneme si na to i sami, ale na ruční šití to prostě není. Trvalo by to věčnost. Když nás šití baví a odvážíme se i na tvorbu něčeho složitějšího, můžeme si ušít originální kousek na míru. A třeba i lepší kvality, než nabízí některé obchody.

Na co při volbě modelu nezapomínat
Výběr vhodného šicího stroje přizpůsobíme hlavně tomu, co vše chceme šít, za jakým účelem ho vlastně kupujeme. Pokud jsme začátečníci a občasní uživatelé, budeme ho využívat na jednoduché opravy, drobné a jednodušší práce. V tom případě nám stačí základní, snadno ovladatelný model se základními funkcemi. Náročnější funkce ocení spíš ti, pro které je šití zálibou, které se často rádi věnují. Nejnáročnější skupina jsou profesionálové, pro které je šití obživou. Využijí i šicí stroj s mnoha funkcemi.
kabel od spotřebiče.jpg
Stehy a funkce
Obecně lze konstatovat, že čím více je různých stehů a funkcí, tím lépe. Skupina začátečníků a krejčích občasných si ale určitě vystačí se stehy rovnými, entlovacími a pár druhy stehů pružných. V nabídce jsou dále stehy ozdobné, vyšívací (vyšijí tvary i písmena). Z funkcí lze vybírat například všití zipu, přišívání knoflíku, úpravu knoflíkové dírky. Další práci s látkami nám umožňují různé patky šicích strojů. S jejich pomocí lze látky řasit, snadněji všít gumu nebo zapínání, která jsou skrytá.