Pryč jsou doby, kdy se prodávaly čerstvé, ještě teplé voňavé rohlíky nebo chleba. Toto kouzlo dávné minulosti si můžeme dopřát i dnes, a to díky šikovné domácí pekárně. Už při samotném výběru bychom měli být dobře rozmyšleni, na co všechno pekárnu budeme používat a také jak často, aby se nám investice vůbec vyplatila.
Velkým lákadlem je vůně čerstvě upečeného chleba nebo jiného pečiva. A pokud nemáte v blízkosti domů žádné pekařství nebo se vám nechce vstávat, pekárna pro vás bude tím pravým kamarádem.
Šikulka co umí vše
Pokud vás stejně jako mě nebaví dělat kynutá těsta, ať už na sladké či slané pochoutky nebo knedlíky, pak vám práci ušetří domácí pekárna. Program těsto je určen právě na tyto účely. Na těstě se nic zkazit nedá, stačí dodržet pár základních pravidel, nejdříve tekuté suroviny, potom sypké a nikdy nenechat sůl se sušeným droždím v jedné hromádce, stačí mezi ně dát třeba trochu mouky, nebo jednodušší varianta, droždí nasypat až jako poslední ingredienci. Pak už stačí jenom čekat a zhruba po jedné a půl hodině vytáhnete krásně nadýchané vykynuté těsto, se kterým můžete dál pracovat podle libosti.
Kromě těsta umí pekárna připravit i džem, upéct sekanou nebo vyškvařit škvarky. Prostě je to takový všeuměl.
Ti, co se nechtějí „patlat“ s houskami nebo rohlíky, mohou těsto rovnou upéct, chleba sice nebude mít klasický kulatý nebo oválný tvar, ale na chuti a vůni mu to rozhodně neubere. Navíc si můžete nastavit i míru křupavosti.
Směs na chleba se dá pořídit běžně v obchodě a není nijak drahá. Spoustu osvědčených receptů najdete i na internetu nebo v kuchařkách určených právě pro domácí pekárny. Můžete tak nejen sobě, ale i svým blízkým, připravit „obyčejný“ bílý chléb, nebo naopak jeho zdravou variantu.