K péči o čistotu vody v bazénu slouží i bazénový kartáč


Základ péče o čistotu vody v bazénech a vířivkách je filtrační zařízení. Tvoří jej vodní čerpadlo s více cestným ventilem, filtrační nádoba s čisticím médiem a soustava propojovacích prvků, různé hadice, spojky, skimmery atd. Tekutina v nádrži při zapnuté filtraci přirozeně cirkuluje a prochází skrze médium (většinou křemičitý písek), kde se zachytí většina mechanických nečistot.
sprcha u bazénu
Druhým základním segmentem péče o kvalitu vody je bazénová chemie. Ta se využívá ve všech nádržích, kde nelze uplatnit samočisticí schopnost vodního toku, tedy všude kromě velkých vodních ploch typů jezírek a rybníčků, kde jsou vysazeny vodní rostliny, a kde se ve vodě pohybuje i plankton.
Jedná se o desinfekční prostředky na bázi chlóru, na podobném principu jako v úpravnách pitné vody. Kromě chlóru lze využívat i alternativní možnosti, jimiž jsou např. ultrafialové záření, ozón, anebo oxidační schopnost aktivního kyslíku. Velmi oblíbeným typem chlorové chemie, zvláště v poslední době, je elektrolytický rozklad roztoku mořské soli, kdy se na elektrodách uvolňují ionty sodíku a chlóru.
venkovní bazén

Nezapomínejte na místa, kam filtrace nedosáhne

I přes veškerou snahu o zajištění požadované jakosti vody jsou v bazénu místa, na která filtrace nestačí. Nečistoty se totiž usazují ve formě kalů a slizu tam, kde je oslabena přirozená cirkulace, a kde své dílo vykoná také zemská gravitace. Jedná se o dno nádrže, kolmé nebo šikmé stěny a také tzv. hladinovou linku, kde povrchové napětí vody vytváří předěl mezi nádobou a vodní hladinou, a kde se usazují zbytky rostlinného pylu, prachu, drobných lístků a trav, ale také kosmetické přípravky, mastnota, odumřelé mikroorganismy a řasy atd.
Tato místa se pak čistí buď bazénovým vysavačem a blíže k hladině pak rovným nebo rohovým bazénovým kartáčem, houbičkou, síťkou, a s pomocí různých teleskopických nástavců.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup