Mohou nezletilý v Česku podnikat?

Pokud máte nápad, chuť a víru v trh, ale nejste zletilý, nezoufejte. Už nemusíte čekat na osmnácté narozeniny, ale rozjet byznys je možné i dříve. Jedinou překážkou může být souhlas rodičů a hlavně souhlas soudu.
 Stůl s počítačem
Rodiče versus soud
Občanský zákoník od roku 2014 umožňuje, aby nezletilá osoba mohla podnikat. Zákon vychází z představy, že rodiče mladého podnikatele nejlépe vědí, zda je jejich potomek způsobilý a zralý do podnikání. Pro případné neshody mezi rodiči, způsobnost posuzuje také soud. V ideálním případě by se však měli rodiče shodnout. Důvody, které představí rodič, který s podnikáním nesouhlasí soud důkladně prověří a poté rozhodne, zda jsou jeho důvody relevantní. Soud neposuzuje pouze stanovisko rodičů, ale vyslechne také mladého podnikatele. Chce znát důvody, které mladého člověka vedou k podnikání v tak mladém věku a jak si představuje celý průběh. Úkolem soudu je posoudit zralost dítěte, zda by si svým unáhleným počínáním nemohl způsobit nějaké vleklé finanční potíže.
 
Návrh na povolení se podává příslušnému okresnímu soudu podle trvalého bydliště. Podat návrh můžou rodiče nebo přímo nezletilý. Už v žádosti je nutné pořádně vysvětlit důvody, které mladého podnikatele vedou k zahájení podnikání a doložit podepsané souhlasy obou rodičů. Po podání návrhu proběhne pozvání k ústnímu jednání.
 
Pokud soud podnikání povolí
Pokud soud uzná za vhodné, aby nezletilý začal s podnikáním, nic vám nebrání v tom začít. Nezletilý podnikatel si bude moct založit účet v bance, bude moct spravovat majetek a finance vlastní firmy. Bohužel není vyloučeno, že vzhledem k ojedinělosti takto mladých podnikatelů, budou v mnoha institucích po nezletilém stále chtít souhlasy rodičů nebo se s nezletilým na poprvé odmítnou vůbec bavit.
 Dítě podnikatel
Soud podnikání zamítne
Pokud soud nerozhodne ve prospěch zahájení podnikání, stále je možné rozjet svůj byznys prostřednictvím odpovědného zástupce. Odpovědným zástupcem může být téměř kdokoliv komu se rozhodne mladý podnikatel věřit. Je však nutné, si takovou osobu, které vyloží celé své know-how, vybrat opravdu dobře.