Nehmotné věcičky


Někteří zákazníci netuší, o čem se hovoří. Takže když si přijdou pro počítač a prodavač se jich zeptá s jakým softem jej chtějí, jen valí oči a netuší, co se po nich chce. Takže my si zde ve vší stručnosti tuto problematiku probereme.

Software, krátce zvaný soft, je to, co k počítači patří a co nelze uchopit do ruky. Tedy ano, je to jak v nadpisu, nehmotná věc.

DVD

Dělíme ji na aplikační a systémovou. Tu věc zvanou soft. Systémový je ten, který již v počítači je a musí tam být, jinak by stroj nevěděl, jak nastartovat, co načíst a odkud. Tento soft může být jediný, který ve stroji je. Ale nemusí a většinou nebývá. Většinou kupuje člověk počítač i se softwarem aplikačním, což jsou programy a další věci. Ano, i operační systém je již aplikační software, protože jde o samostatný program. Nejčastěji jde o Windows nebo některý z Linuxu. Ale je jich ještě obrovská spousta dalších.

Některé jsou dosti důležité, například bez rozbalovacího softu nelze používat archivy, které jsou skoro všude, bez přehrávacího si nepustíte hudbu nebo film a tak dále a tak dále. Pak už se jen vedou spory o tom, který soft je lepší a který horší, což mnohdy bývají pouze akademické debaty uživatelů, kteří jsou prostě na ten svůj zvyklí. A proto tvrdí, že právě ten jejich je nej.

Ten soft, který se nejvíce rozšířil a který doslova hýbe počítačovým světem jsou hry. Nemyslete, že když máte hru na DVD, že nejde o soft. Jde. Na nosiči, v tomto případě DVD, je pouze uložen. Nosič je pouze nosič, stejně jako například USB flash disk, nebo kdysi pradávno diskety. Pamětníci ví, o čem je řeč.

disketa

Takže nyní již máte přibližný přehled a můžete si přečíst další informace například na webu logitech software, nebo kdekoli jinde. Článků na toto téma je na internetu nekonečné množství, takže k dalšímu studiu netřeba dlouho hledat.