Společnost s ručením omezeným


Jak prodat sro? co vše musím vědět při jeho založení natož při prodeji? jak to funguje s dph? Kdo vše musí dph platit?

Jako první je určitě dobré si říct co to vlastně zkratka s.r.o znamená.

S.R.O. je společnost s ručením omezeným, jedná se o jakoukoliv firmu (ať už podnikatelskou či nikoliv) nebo o jakoukoli společnost. Stejně jako u založení firmy tak i při jejím prodeji vám čeká spousta práce které musíte věnovat veškerou pozornost abyste se vyvarovali jakýmkoliv problém či rizikům.

prodej sro

Jak prodat společnost s ručením omezeným?

Když se rozhodnete že už s.r.o vlastnit nechcete či vám to nevyhovuje máte na výběr ze dvou možností, jak společnost prodat / opustit.

  1. Pokud máte firmu s dvěma společníky (tedy vy a další osoba) stačí když ukončíte vaší funkci společníka, v případě že se rozhodnete pro tuto možnost podle zákona musíte splňovat určité podmínky vám jakožto společníkovi nebo druhé osobě vyplacený podíl na dané firmě.
  2. Druhá možnost je naprosto jednoduchá a tou je celou společnost prostě jen prodat. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu musíte zařídit následující body:

Vaše firma musí být ještě před samotným prodejem dokonale připravená (tedy musíte vaši firmu připravit a dostat do dobrého stavu)

Využijte rady speciálních poradců a vše řádně a důkladně prodiskutujte

Určete si jasnou a stálou cenu kterou budete chtít za vaši firmu vyplatit

A samozřejmě si také musíte dávat pozor při samotném prodeji, aby vše vyhovovalo vám i danému kupujícímu.

Pečlivě si připravte danou smlouvu a ostatní dokumenty

Jak určit správnou cenu firmy? Cena firmy se určuje především podle tzv. ročního výkonu firmy (tento pojem můžete znát pod názvem Ebitda)

Dá se prodat sro s dph ? Prodej sro s dph se provádí stejným způsobem jako normálně. Lépe řečeno postup je stejný ovšem se musí brát ohled na to, že má firma dph.

Plátcem DPH se stáváte ve chvíli, kdy jakožto podnikatel přesáhnete předem danou částku (dva miliony korun) za dvanáct měsíců

Aby se vaše firma stala společností s DPH musíte nejprve zaslat žádost na daný finanční úřad.

firma

Shrnutí:

  • Vždy je lepší se před jakoukoliv akcí poradit s nějakým odborníkem
  • Vše důležité si pečlivě připravte už dopředu
  • Dávejte si pozor na každý detail při celém procesu prodeje
  • Stanovte si správnou cenu