Sucho v bytě

Delší pobyt v bytě, kde je příliš suchý vzduch nám může přinést spoustu obtížných zdravotních problémů. Začíná to otravným dráždivým kašlem, pokračuje často chronickou rýmou, opakovanými záněty průdušek či nosohltanu. Hodně znepříjemňuje tento stav v bytě život těm z nás, kteří patří mezi astmatiky nebo alergiky. Trpí též naše pleť.

aromalampa a olejíčky

Kdy je vlhkost nízká

Za ideálním stav pokládáme, pokud se vlhkost vzduchu v našem obydlí pohybuje v rozmrzí 45 až 60 procent. Pokud zjistíme, že je méně než 40 procent, je čas s tím něco dělat. Přemýšlet, jak ji trochu zvýšit. Můžeme to udělat pomocí moderních přístrojů i pomocí jednoduchých pomůcek.

 

Zvlhčovač vzduchu

Když je v bytě opravdu hodně suché klima, je nejlepší použít zvlhčovač. Pracuje tak, že přeměňuje vodu na vodní páru. Tu pak rozptyluje do vzduchu v místnosti.

Podle toho, jaký je princip vývoje páry, rozdělujeme tyto přístroje na dva základní typy.

·        parní – pára vzniká přímo na topném tělese, je levnější, ale jeho provoz je vzhledem k vysokému příkonu (asi 1000 W) dražší

·        ultrazvukový – vodu v něm tříští speciální membrány za pomoci ultrazvukových vln, je dražší, ale naopak má levnější provoz (příkon je asi jen 40 W)

 

Na trhu je zvlhčovačů již opravdu velký. Některé jsou vybaveny LED osvětlením nebo zkombinovány s čističkami vzduchu. Každý si jistě vybere.

 zvadlé růže

Odpařovač

Jde vlastně o takovou jednoduchou a levnější alternativu zvlhčovače. Odpařovač vlastně vytvoříme jednoduše tím, že jakoukoli vhodnou nádobu naplníme vodou. Vyrábí se z různých materiálů (keramika, kamenina, nerez). Každý si můžeme pořídit dle svého vkusu takový, co se hodí k vybavení našeho bytu. Umisťují se nejlépe do blízkosti topení. Dají se připevňovat také přímo na radiátory. Voda se tak odpařuje sama, bez použití elektrické energie. Vhodné je do vody přidat éterický olej a provonět tak místnost oblíbenou vůní.