Zima v jednom kole

Kolo je láska, na první svezení. Většina z cyklistů jezdí pouze přes hlavní sezonu od jara do podzimu ale v zimě kolo odkládá do sklepa. Což je obří škoda. I v zimě můžete najezdit spoustu kilometrů, které na jaře jako když najdete. Tak šup do toho, nebudete litovat.

kolo na sněhu

Na co se připravit

V zimě nás může překvapit především počasí. Zatímco jeden den je několik stupňů nad nulou, druhý den je mráz a to mnohdy takový, že se jezdit nedá. Počítejte s tím, že se počasí může měnit i během pár hodin a i během delší vyjížďky můžete mít problém. Takže s tím chce počítat, pečlivě sledovat předpověď počasí a především s sebou vozit raději jednu vrstvu navíc. Moderní materiály jsou poměrně tenké, bude vám stačit maličký lehký batoh, do kterého dáte třeba svrchní bundu.

cyklistka

Výbava

Tím se dostáváme k tomu, co budete potřebovat. Počítejte s tím, že klasická silnička nebude na zimu zrovna vhodná, sahejte po kole se silnějšími plášti, které zvládnou lépe nerovnosti vytvořené ledem či sněhem na silnici. Co se oblečení týče, zvolte spíše lehčí materiály ve více vrstvách, než jednu péřovou bundu. Spodní vrstva by měla být termo a zároveň funkční. Střední vrstva by měla hřát a svrchní by měla naše tělo chránit před vlivy počasí, jako je vítr, déšť, sněžení a podobně. Zaměřte se především na kvalitu materiálů. Třeba Salvini kalhoty vám poskytnou dostatečnou podporu v jakémkoli počasí, stačí zvolit správný typ. Velký důraz klaďte především na svrchní vrstvu, která zajistí to, že budete v suchu. Zvolte takový materiál, který bude mít vysoký vodní sloupec ale zároveň bude mít i dostatečnou paropropustnost, která zajistí to, že se nebudete koupat ve svém vlastním potu.

I v zimě nezapomínejte na ochranu vlastního zdraví, především kvalitní helma vám může zachránit život. Nebojte se do ní investovat. Je to jedna z mála věcí, kterou můžete pro svůj život udělat.